ΕΠΕΤΕΙΑΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821 ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ –ΛΥΚΕΙΟ ΣΟΥΡΠΗΣ

Με ιδιαίτερο κέφι και ζωντάνια τίμησαν οι μαθητές και οι καθηγητές του Γυμνασίου-Λυκείου Σούρπης  την επέτειο του Ξεσηκωμού του Γένους των Ελλήνων στις 25 Μαρτίου 1821.Η  λιτή εκδήλωση  πραγματοποιήθηκε το πρωί της Παρασκευής 24 Μαρτίου 2017 στο χώρο του σχολείου και την επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Ελένη Τσιαρδακλή, Άννα Κούτσικου, Ελένη Μπένου. Τα επετειακά κείμενα απέδωσαν οι μαθήτριες Μαυρίκη Φωτεινή, Χρυσικού Εύη, Καρυώτη Βαλάντια, Μακρή Βασιλική, ενώ στην παρουσίαση του Χρονικού της Επανάστασης του 1821 ήταν οι Άννα Τάτση και Ελευθερία Ντούρα. Από την άριστη χορωδία του σχολείου ακούσθηκαν τα τραγούδια Θούριος, Η μικρή Ραλλού, Το φλάμπουρο, Ο Σουλιώτης, σόλο ερμηνεία η βελούδινη φωνή της Εύης Χρυσικού. Έπαιξαν οι μουσικοί Στάθης Μαυρίκης –μπουζούκι, Δημήτρης Μπάκος –κιθάρα ,Ελένη Μπένου –αρμόνιο.