Τη Δευτέρα 12 Απριλίου θα λειτουργήσουν ξανά δια ζώσης οι Λυκειακές Τάξεις του σχολείου μας.

ΤΟ ΩΡΟΛΟΓΙΟ πρόγραμμα θα αλλάξει για αυτές τις 2 εβδομάδες κατά τις οποίες οι μαθητές του Λυκείου θα βρίσκονται στο σχολείο ενώ οι μαθητές του Γυμνασίου θα συνεχίσουν την τηλεκπαίδευση.

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝΑ ΤΜΗΜΑ

Α' ΛΥΚΕΙΟΥ Β1' ΛΥΚΕΙΟΥ Β2' ΛΥΚΕΙΟΥ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ

Παρακαλούνται οι γονείς ή οι ίδιοι οι μαθητές λυκείου να φροντίσουν για την προμήθεια των διαγνωστικών self tests από το φαρμακείο με  τον ΑΜΚΑ τους .
Οι μαθητές θα προμηθεύονται δύο δωρεάν τεστ για κάθε εβδομάδα από το φαρμακείο και θα τα κάνουν πριν το μάθημα της Δευτέρας και της Πέμπτης.
Το πρώτο τεστ μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ ή την Δευτέρα το πρωί.

Γονείς και μαθητές  θα δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr, στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet (ή κωδικούς ebanking από τράπεζα), καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test.

Για τους μαθητές, θα εκδίδεται σχολική κάρτα μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr. Οι μαθητές θα φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους όλη την εβδομάδα και θα την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης. Η επίδειξη της σχολικής κάρτας (ή χειρόγραφης βεβαίωσης) είναι υποχρεωτική.
Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να γράφουν μια χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα/ τη δήλωση αρνητικού αποτελέσματος.
Αν το self-test είναι θετικό:
Θα εκδίδεται δήλωση θετικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr για τη διενέργεια δωρεάν επαναληπτικού rapid test σε δημόσια δομή.

Αναλυτική ενημέρωση

Ενημερωτικό βίντεο