ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΓΑΠΗΣ ΣΤΗ ΚΙΒΩΤΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΟΥΡΠΗΣ

Την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2017 οι 22 μαθητές της Γ΄τάξης του Γυμνασίου Σούρπης, μαζί με τους καθηγητές τους Βάσω Τζήμα και Τριαντάφυλλο Σπανό  επισκέφθηκαν την δομή φιλοξενίας της Κιβωτού του Κόσμου στο Διμήνι του Βόλου. Όλη την περασμένη εβδομάδα μαθητές και καθηγητές στο σχολείο ,με πρωτοβουλία των μαθητών της Γ΄τάξης, συγκέντρωσαν μια σημαντική ποσότητα σε σχολικά είδη, είδη υγιεινής και τρόφιμα .Όλα αυτά τα μετέφεραν και τα πρόσφεραν απλόχερα κατά την επίσκεψη τους , στο χώρο που φιλοξενεί 25 αγόρια  στο Διμήνι, στην οικία του Κων/νου Λούλη που δωρήθηκε στην Κιβωτό. Παράλληλα είχαν την ευκαιρία ,με την βοήθεια της κοινωνικής λειτουργού της Κιβωτού ,να γνωρίσουν μια σύγχρονη ‘’Βασιλειάδα ‘’,που δημιούργησε ως γνωστόν ο π.Αντώνιος με τους συνεργάτες του πριν αρκετά χρόνια στην Αθήνα και σήμερα έχει εξαπλωθεί και στα παραρτήματα της σε Χίο,Πωγωνιανή και Βόλο,εδώ και μερικούς μήνες.