η δημιουργία του κήπου

Φτυάρια, τσουγκράνες, σκαλιστήρια, που βγάλαμε από την αποθήκη του σχολείου μας αλλά και σκαπτικό μηχάνημα για το όργωμα - εθελοντική προσφορά κατοίκου του χωριού μας- χρησιμοποιήσαμε  για να διαμορφώσουμε  ένα αναξιοποίητο μέρος του προαύλιου χώρου του σχολείου  και το αποτέλεσμα μετά από τρις μήνες προσπάθειας είναι η δημιουργία ενός  κήπου με εποχιακά λουλούδια, αρωματικά βότανα και λαχανικά.
   Πηγή έμπνευσης είναι η δράση που έχει αναλάβει το Κ.Π.Ε Περτουλίου με τίτλο  «Μαθαίνοντας τα μυστικά του σχολικού κήπου, εμπνεόμαστε και δημιουργούμε» και αποδέκτες τα σχολεία που έχουν τη δυνατότητα να εμπλακούν στην προσπάθεια να αλλάξει η φυσιογνωμία της παραδοσιακής αυλής δίνοντάς της χρώμα και άρωμα.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

το όργωμα, ο φράχτης, τα παρτέρια, η σπορά, τα λουλούδια
η συγκομιδή