ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΣΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΦΘΙΩΤΙΔΩΝ ΘΗΒΩΝ ΣΕ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΟΥΡΠΗΣ

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2017 οι μαθητές της Γ΄Γυμνασίου του σχολείου μας.

Επισκέφθηκαν το αρχαίο θέατρο των Φθιώτιδων Θηβών ,(αρχαία πόλη του 3ου αιώνα Π.Χ. που άκμασε μέχρι τον 7ο αιώνα Μ.Χ.), που βρίσκεται κοντά στο σημερινό χωριό Μικροθήβες και στη Ν.Αγχίαλο .Τους ξενάγησαν οι αρχαιολόγοι της Εφορείας Αρχαιοτήτων Βόλου, ενώ μαζί τους ήταν και πολλοί φιλίστορες κάτοικοι της περιοχής μας ,που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της Φιλαρχαίου Εταιρείας Αλμυρού και του Μουσείου του Βόλου και γνώρισαν από κοντά το ξεχωριστό αυτό μνημείο του τόπου μας, της Νοτιοδυτικής Μαγνησίας.

Τους μαθητές συνόδευσαν η φιλόλογος Χαρά Πίτσικα και ο θεολόγος και αντιπρόεδρος της Φιλαρχαίου Αλμυρού Τριαντάφυλλος Σπανός.