Συμπεράσματα -Προτάσεις

Τα θετικά σημεία του σχολείου κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους

Το κλίμα συνεργασίας και συνεννόησης μεταξύ καθηγητών αποτιμάται στα θετικά σημεία του σχολείου, όπως επίσης και η υλοποίηση των αποφάσεων του συλλόγου στο σύνολό τους.

Τα αδύνατα σημεία του σχολείου κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους

Τα περιορισμένα οικονομικά μέσα δεν διευκολύνουν το έργο των εκπαιδευτικών, οι οποίοι, παρόλα αυτά, ανταποκρίνονται στα εκπαιδευτικά και παιδαγωγικά τους καθήκοντα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Επίσης, το γεγονός ότι οι μαθητές προέρχονται από διάφορα γειτονικά χωριά δεν δημιουργεί ευελιξία στις μετακινήσεις και στις δραστηριότητες του σχολείου.

Προτάσεις

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου,μετά από πρόταση του Διευθυντή Ιωάννη Θεοδώρου, αφού έλαβαν υπόψη την έκθεση της αυτοαξιολόγησης και τις προτάσεις των επιμέρους ομάδων συμφώνησαν ομόφωνα και έθεσαν συγκεκριμένους και εφικτούς, στα μέτρα του σχολείου, στόχους για την ερχόμενη χρονιά. Προτεραιότητα δόθηκε στο δείκτη 4. Ειδικότερα, ως στόχοι τέθηκαν : 1) Επικαιροποίηση του σχολικού κανονισμού 2) Δράσεις για την αντιμετώπιση της σχολικής παραβατικότητας και του σχολικού εκφοβισμού (συμμετοχή σε προγράμματα που εκπονεί το Υπουργείο Παιδείας, το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και άλλοι εκπαιδευτικοί φορείς, συμμετοχή και παρακολούθηση του Παρατηρητηρίου του Υπουργείου Παιδείας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού). 3)Άνοιγμα του σχολείου στην τοπική κοινωνία, βελτίωση της συνεργασίας με τους γονείς(καθορισμός τακτικών συναντήσεων), τους τοπικούς φορείς, επιστημονικές ομάδες,πανεπιστήμιο (διοργάνωση ενημερώσεων και ημερίδων για σημαντικά κοινωνικά θέματα).
Επίσης αποφασίστηκε η ανάπτυξη και ο εμπλουτισμός της ιστοσελίδας και του ιστολογίου του σχολείου.Τέλος ο σύλλογος έθεσε και θέματα δημιουργίας πολυχώρου, ειδικής διδακτικής στήριξης αλλά δεν έθεσε άμεσους στόχους, διότι δεν είναι θέματα που εξαρτώνται αποκλειστικά από τη σχολική μονάδα.